danish delight

kaut kā dīvaini sanāk, bet šajā ierakstā tiks apspriesta tikai vienas tautības cilvēku – dāņu – radītā mūzika. par iemeslu tam nav mana apsēstība tieši ar dāņu mūziku (lai gan jāatzīst, ka skandināvu mūzika man šķiet ļoti interesanta), bet gan tas, ka divas lieliskas dāņu grupas šajā rudenī ir izdevušas jaunus albumus, kuri uz mani ir atstājuši paliekošu iespaidu.
slaraffenland – we’re on your side
šo dāņu grupu es nosauktu par vienu no saviem šī gada otrās puses lielākajiem atklājumiem.
pēdējo gadu laikā, kopš iepriekšējā albuma izdošanas, čaļi ir paspējuši izbraukāt pasauli ar koncertiem, dodoties arī ASV tūrē kopā ar pagājušajā gadā Rīgā pabijušajiem tautiešiem efterklang, izveidot ar viņiem kopprojektu un kopā ierakstīt dzīvo ep zem nosaukuma sslaraffenklang (oriģināli, vai ne), kā arī vēl tādu sīkumu, kā ierakstīt šo, manuprāt, patiešām atzīstamo albumu.
kas attiecas uz albuma un grupas kopumā muzikālo saturu, man neatliek nekas cits, kā piekrist internetā atrodamajiem aprakstiem par viņiem, kuri, visi kā viens, apgalvo, ka šīs grupas muzikālo stilu nav iespējams noteikt. precīzākais uz šo albumu attiecināmais definējums, kas man nāk prātā ir eksperimentāla popmūzika ar post-roka, folka un mūsdienu džeza ietekmēm. man pašam šajā albumā patīk tas, ka tas vienlaikus spēj izklausīties gan melanholiski, gan dzīvespriecīgi, bet vairākas reizes noklausoties kādu no albuma dziesmām, nav vairs iespējams noteikt, kura no šīm sajūtām konkrētajā dziesmā iemiesojas vairāk. manuprāt šis albums ir nepietiekami novērtēts (lai gan vairāki respektabli mūzikas izdevumi to novērtējuši diezgan augsti), īpaši šī gada kontekstā, kurā tas izklausās patiešām aktuāli.
mew – no more stories…
ar dāņu grupu mew pirmo reizi saskāros pirms trīs vai četriem gadiem, pa radio dzirdot viņu dziesmu the zookeeper’s boy, kas uzreiz iespiedās manā atmiņā uz diezgan ilgu laiku. albums, kurā šī dziesma bija iekļauta, sasniedza plašu atzinību no mūzikas kritiķu puses un daudzi nepacietīgi gaidīja, kas tad būs nākamais, ko šie dāņu čaļi mums liks priekšā.
gaidīt gan nācās visai ilgi, tomēr pēc četriem gadiem, kuru laikā viens no grupas dalībniekiem no grupas ir paspējis aiziet, viņi ir pabeiguši un laiduši klajā jaunu albumu ar netipiski garu nosaukumu no more stories/are told today/i’m sorry/they washed away//no more stories/the world is grey/i’m tired/let’s wash away, kurš ērtības labad tiek saīsināts uz no more stories…. jāsaka, ka šī garā pauze laikam tomēr ir bijusi laba lieta, jo jaunais albums ne ar ko nav sliktāks par iepriekšējo.
attiecībā uz tā muzikālo saturu jāsaka tas pats, kas par augstāk minētajiem slaraffenland – tas ir ļoti grūti definējams (patiesībā, kuram gan vairs ir vajadzīga nodalīšana stilos, ja labākā mūzika mūsdienās ir tā, kas sajauc vairākus no tiem). albumā dzirdamais ir pārāk atmosfērisks lai to nodēvētu vienkārši par indie roku vai indie popu, tomēr tas arī nav tīrs post-roks vai shoegaze. līdz ar to, mew, jaucot to visu kopā, izdodas radīt savu, sev raksturīgu skanējumu, kas varētu patikt visu augstāk minēto novirzienu piekritējiem. jāpiemin arī tas, ka albuma sākums ir nedaudz roķīgāks, bet pēc tā vidus grupa no rokmūzikas atkāpjas nedaudz tālāk, kas gan viņu skanējumam īpaši netraucē. īsumā, tā vienkārši ir melodiska un atmosfēriska rokmūzika, kuru klausīties pašam un ieteikt draugiem. starp citu, grupas solists ir uzsācis jaunu muzikālo projektu, kopā ar domubiedriem no tādām grupām, kā coldplay un a-ha.
runājot par dāņu mūziku vēl gribējās pieminēt arī tādas grupas, kā oh no ono un the kissaway trail, kuras, lai gan pagaidām tik plašu atzinību vēl nav guvušas, tomēr pacietīgi un neatlaidīgi (īpaši tas attiecināms uz otro no šīm grupām) dodas šajā virzienā. tāpat jāpiemin arī tas, ka jau februārī jaunu albumu plāno izdot pirms tam jau pieminētie efterklang.


Advertisements

Leave a comment

Filed under Albumi

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s